Skip links

Orta Gerilim Ayırıcılar ve Sigortalar Ne İşe Yarar?

Sigortaların doğru şekilde kullanımı ve en güvenilir sigortayı bulabilmek, yalnızca ekonomik getirileri ile düşünülmemeli. Maliyet ve sonuçlara ek olarak, hattın-tesisin ve cihazların uzun ömürlülüğünü sağlamak, en önemlisi ise can kayıplarını önlemek, en birincil Orta Gerilim Sigortaları kullanım sebebi olmalı.

Orta Gerilim Sigortaları, 3-36 kV gerilim sınıfında, yüksek arıza akımı durumlarının doğuracağı kötü sonuçlara karşı tesisinizi, cihazlarınızı ve hattınızı korumanın en kolay ve etkili yöntemidir. Orta Gerilim Sigortaları sayesinde, OG şalt tesisi üzerinde kısa devre akımlarından ekonomik ve etkili bir şekilde korunursunuz. Aslında, sigortaların doğru şekilde kullanımı ve en güvenilir sigortayı bulabilmek, yalnızca ekonomik getirileri ile düşünülmemelidir. Maliyet ve sonuçlara ek olarak, hattın-tesisin ve cihazların uzun ömürlülüğünü sağlamak, en önemlisi ise can kayıplarını önlemek, en birincil kullanım sebebi olmalıdır.

Peki, hatlarda hangi tür Orta Gerilim Sigortası kullanılıyor?

Birçok çeşit Sigorta türü sayılabilir. Ama çoğunlukla “Akım Sınırlayıcı Tipler” dünyaca kabul edilen değerlerde ve standartlarda güvenlik ve ekonomik kazanç sağladığı için tercih ediliyor.  Orta Gerilim Sigortaları hatta seri bağlanıyor. Kondansatör, Transformatör, motor, voltaj transformatörleri ve kablo çıkışlarının önüne monte ediliyor. Böylece hattı herhangi bir olumsuz senaryodan yüksek güvenlik ile koruyor.

Fakat, sigortaların da yeterli olamayacağı durumlar yaşanabiliyor. Orta Gerilim Sigortaları, aşırı yük ile karşılaştığında, hat üzerinde yeterli korumayı sağlayamaz. Yalnızca “Minimum Açma Akımı” (Imin) üzerindeki değerlerde güvenle çalışır. Eğer Anma Akımı (In) ile Minimum Açma Akımı (Imin) arasında bir değer ile karşılaşırsa güvenli bir açma yapamadan bazen yanar ya da tahrip olur. Böyle durumlarda tesisi korumak için en güvenli yöntem, Termik Korumalı Sigorta ile birlikte Yük Ayırıcısı kullanmak olur.

Yük Ayırıcıları, güvenliği sadece sigortaya yüklemekten korur, ikincil bir güvenlik önlemi olarak sisteminize ve hattınıza bağlanır. Sigorta içinde yüksek ısı oluşumunda porselen gövdenin dayanabileceği sıcaklığa ulaşmadan, termik sistem aktif olur, çarpma pimi kurtulur ve yük üç kutuplu olarak açılır. Böylece sigortanın tahrip olmasına fırsat vermeden hat açılmış ve aşırı yükten korunmuş olur.

Arda Elektrik olarak, web adresimizde “Ürün Gruplarımız” başlığı altında Yük Ayırıcıları ve OG Sigortaları modellerini bulabilir, WhatsApp destek hattımızdan destek alabilir ya da doğrudan telefon numaralarımızla bize ulaşabilirsiniz.