Skip links

Orta Gerilim Kablo Seçimi Neden Önemli?

XLPE kabloları, orta gerilimde en çok tercih edilen türlerden. XLPE kablolar, 3D moleküler bağ yapısına sahip. Şekil hafızası özelliği ile ve aşınma-yıpranmalara karşı dayanıklı yapısı ile yeraltı şebekeleri için çok kullanışlı. Üstelik XLPE kabloları yüksek voltajlı elektriğe dayanıklı, yerleşim ve sanayi bölgelerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılabiliyor.

Orta gerilim hattı yüksek değerlerde gücü iletir ve dağıtırken, doğru orta gerilim kablosu seçimi yapabilmek hem güvenlik hem estetik, hem de ekonomik beklentilerin aynı anda karşılanmasını gerekli kılıyor. Çünkü, dağıtım şebekeleri için yatırım maliyet kalemlerinden en büyüğü, orta gerilim kabloları kullanımında güvenli ve uzun ömürlü seçeneği bulabilmek ile büyük ölçüde azaltılabiliyor!

Sıcaklıklardaki aşırı değişimler ve aşınmalara karşı dayanıklı, sulu ve ıslak zeminlere karşı hazır, kimyasal maddelere ve tehlikeli materyallere karşı güvenilir Orta Gerilim Kablosu, dağıtım hattı için çok önemli. Dağıtım şebekeleri incelendiğinde, yaşanan kesintilerin büyük bir yüzdeliği orta gerilim kabloları üzerinde yaşanan sorunlar neticesinde ortaya çıkıyor. Birçok kablo zamanla yıpranıyor, metal yorgunluğuna coğrafi sebepler ekleniyor ve tüketiciye dağıtılan enerjide kesintilere sebep oluyor. Orta Gerilim Kablo önemi bu kadarla kalmıyor. Dağıtım şebekelerinin maliyet tablosuna kısa bir bakış bile, doğru orta gerilim kablo seçimi ile ne denli önemli bir karar verildiğini ispatlıyor. Elektrik şebekesi toplam maliyeti ile kıyaslandığında, dağıtım hattı maliyeti %75 gibi büyük bir orana sahip oluyor. Şebekenin birçok sebeple optimum sürede kullanılamaması, yenilemeler ve değişimler ile ekonomik sonuçlarını beraberinde getiriyor. Dağıtım şebekesinin doğru orta gerilim kablo fiyatları ile çekilmesi ve dikkatli bakımı ön plana çıkıyor.

Peki, hangi kablo türlerini kullanmak gerekiyor? Bir sonraki makalede sizinle XLPE türü kabloları inceleyeceğiz.