Skip links

XLPE Kabloları Orta Gerilim Hattı için Birebir

Dağıtım şebekelerinin maliyet tablosuna kısa bir bakış bile, doğru orta gerilim kablo seçimi ile ne denli önemli bir karar verildiğini ispatlıyor. Elektrik şebekesi toplam maliyeti ile kıyaslandığında, dağıtım hattı maliyeti %75 gibi büyük bir orana sahip oluyor. Dağıtım şebekesinin doğru orta gerilim kablo fiyatları ile çekilmesi ve dikkatli bakımı ön plana çıkıyor.

Çapraz bağlı polietilen (Cross-Linked PolyEthylene) manasındaki XLPE kabloları, orta gerilimde en çok tercih edilen türlerden. XLPE kablolar, 3D moleküler bağ yapısına sahip. Şekil hafızası özelliği ile ve aşınma-yıpranmalara karşı dayanıklı yapısı ile yeraltı şebekeleri için çok kullanışlı. Üstelik XLPE kabloları yüksek voltajlı elektriğe dayanıklı, kimyasal maddenin var olacağı ortamlar için güvenli. Ve dahası, kısa devre akımlarının yoğunluklu olabileceği yerleşim ve sanayi bölgelerinde rahatlıkla ve güvenle kullanılabiliyor.

XLPE kablolarının yapısı, ne kadar güvenli bir kablo türü olduğunu gösteriyor. Çok telli bakır iletken, çok telli alüminyum iletken ve iç yarı iletken ile sarılıyor. Üzerine XLPE izole, dış yarı iletken ve yarı iletken bant, bakır ekran, polyester bant ve PVC dış kaplama ile kablo tamamen izole ediliyor. XLPE kablolar, maksimum 90 C° işletme sıcaklığına dayanabiliyor, kısa devre akımlarında 250 C°ye kadar ani yükselişleri tolere ediyor ve maksimum serin sıcaklığında ise -5 C° ye kadar düşebiliyor. XLPE kablolar, klorür içermeyerek çevre dostu bir kablo olması sayesinde alternatifli bir şebeke imkânı sağlıyor.

XLPE kablolarına, Arda Elektrik olarak doğrudan web sitemizde, “Ürün Gruplarımız” kısmından rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi alabilmek için bize ulaşabilir, www.ardaelektrik.com.tr web adresimizden WhatsApp Detaylı Bilgi hattı ile müşteri temsilcimizle konuşabilir, yazışabilir ve XLPE kabloları türlerinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.